נסיעת מבחן: לנדקרוזר בנהר הירדן

טיול מאתגר לייט עם לנדקרוזר של טויוטה בגרסה המפנקת ||| מאבוקייק על הירדן ועד טאבון פאטמה בזרזיר ||| שייט קייק מרענן במי הירדן הגואים ועם הרבה טבע ||| טיול שטח בשפך הירדן והזאכי בהדרכת קלי הג'יפאי .


אבוקיאק על הירדן

התחנה הראשונה הייתה פארק הירדן ושם פגשנו את נמרוד גביש, מנכ"ל אבוקיאק. נתחיל עם הסבר קטן על השם, שלתומי חשבתי שהשם מגיע מהכינוי של מישהו שאהב קייקים כל כך עד שהכינוי דבק בו אבל הסיפור קצת סבוך יותר. הרעיון של שייט קיאקים בישראל הוא פרי יזמתו של פיני אלמוג אשר בשנת 1987, כשהיה חבר קיבוץ, פתח לראשונה בישראל את אטרקציית הקיאקים שהיוותה חידוש מרענן בענף התיירות בישראל והעסק תפס תאוצה. לאחר 2 עונות, עקב חילוקי דעות עם הנהלת הקיבוץ לגבי המשך הפעילות ואופייה, החליטו פיני ומשפחתו לעזוב את הקיבוץ ולהקים אתר פרטי חדש לשייט על הירדן.


המקום שנבחר הוא פארק הירדן הסבוך והבתולי על גדת הירדן. מכאן נולד גם השם אבוקיאק – שילוב של אבוב-קיאק וגם לכבודו של פיני, האבא של הקיאקים, אכן שם דו משמעי לאטרקצייה שמאפשרת שיט של אבוב או קייק בשפך נהר הירדן ההררי לאגם כנרת.


פארק הירדן הוא אתר מסודר לטיול קל של שעה וחצי לאורך הירדן, ממזרחו, מעט צפונה לכנרת. רק בקטע הקצר שבין גשר בנות יעקב לבין הכנרת נשתמר אופיו הטבעי של הירדן, ואילו בכל מקום אחר הוא הפך לתעלה ישרה. הפארק הותאם בחלקו הדרומי לטיולי משפחות. הירדן מתרחב כאן ויוצר נוף מיוחד עם סבך צומח גבוה, צפוף ומצל. קק"ל ומנהלת הכנרת יחד עם רשות שמורות הטבע הקימו כאן פארק ע"ש דדו, ובו דרכי גישה, מגרש חניה, שבילי הליכה ופינות שהייה ופיקניק. בתוך הפארק מצוי האזור בילוי ויציאה לשייט – אבוקייק.


כבר סיפרנו בעבר על אפשרויות השייט בנהר הירדן בקיאקים או סירות, בתוך צמחיית נחלים עבותה כאשר המים הקרירים והאווירה הקסומה, הופכים את השייט לחוויה ייחודית במינה כששכשוך המים וציוץ הציפו

רים מלווה אותנו. במהלך השייט אפשר לעיתים לפגוש צבי מים, דגים למיניהם ומגוון רחב של בעלי כנף שחלקם מקננים על גדות הנהר. אורך המסלול כ-4 ק"מ של זרימת מים עם קטעים מסעירים ואתגריים ואחריהם קטעים נינוחים ושלווים.

קייק או סירה?

אחרי שראינו את המרחבים שיש בפארק הירדן בכלל ובמתחם אבוקייק בפרט התארגנו לשיט. ההתלבטות הראשונה היא בין סירה לקייק. סירה רחבה יותר ולזוג יהיה קשה יותר לנווט ולהתקדם בעיקר במקומות השקטים בהם הזרימה חלשה והנהר רחב אבל מצד שני הקייק צר ודורש שמירה על שווי משקל של 2 המשייטים בו.


ירדתי לשייט עם מדריך בקייק וזו היתה חוויה שווה – שעה של התחברות עם הטבע במקום שכבר שנים היה נראה לגמרי אחרת. הכנרת 2020 היא תופעה שכבר שנים רבות לא נראתה כך במלוא תפארתה. מפלס מי הכנרת הביא את מי האגם לגלוש אל נהר הירדן ויצרה מרחבי מים חדשים. בחלקים מהנהר רוחבו עשרות מטרים מגדה לגדה כאשר מסביב נוצרה סוואנה ירוקה וסבוכה ממש כמו באפריקה .

בתום השיט חזרתי לנקודת היציאה לשיט ושם צפתה חוויה אחרת של מבט מהיבשה על הסוואנה ואזור ביצות הבטיחה.


לבלוג המלא לחצו כאן

40 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול