סוואנה על שפת ים כנרת

נהר ברוחב של מאתיים מטר, תעלות מים וצמחיה סבוכה. לא, אתם לא באפריקה, זה תיאור של שפך הירדן.

"תורידו את היד ותגעו במים" אומר לנו אילן שטרן, המדריך, "מרגישים את ההבדל בטמפרטורה? יופי, כי עכשיו אתם בכנרת".

מה שעד לפני כשנה היה נשמע כחלומות באוויר, התגשם והיה למציאות. החורף הגשום אותו עברנו, בצירוף העובדה שלא ממש ממהרים לפתוח את סכר דגניה, הביא את הכנרת לשיאים חסרי תקדים.

מים לכל מטחווי עין, עלווה ירוקה וסמיכה, ורק שלט חלוד של שדה מוקשים ישן מספר לנו כי במקום בו אנו שטים כבר שעתיים, הייתה יבשה עד ממש לפני שנה.


פיני אלמוג, הבעלים של 'אבוקייאק' ומי שהיה הראשון להביא את הקייאקים לישראל, הוא גם מי שחתום על הפקת הטיול המדובר. 'זה לא סתם קייאקים, זה משהו אחר'. זה המסר שמהדהדים פיני, אילן והשאר בלי הפסקה, והאמת, הם צודקים.

"מאתיים מטר מגדה לגדה" מסביר לנו פיני על המסלול אותו אנו הולכים לעשות, "ויש גם נקודות בהן הירדן הגיע לעומק של שמונה מטר. מכיוון שגם הירדן וגם הכנרת עלו, בנקודת החיבור ביניהם נוצר משהו מדהים, מעין סוואנה".

"אני לא יודע אם סוואנה זו ההגדרה המילונית הנכונה" אומר אילן, "אבל זה בהחלט מזכיר לא מעט סוואנות מוצפות שהייתי בהם באפריקה".

"תמחקו כל מה שאתם יודעים על קייאקים" הוא ממשיך ומזהיר, "פה זה לא שיט בנחל, אתם יוצאים לטיול".

לא סתם קייאקים, משהו אחר.

גם הנהלים טיפה שונים. אי אפשר פשוט להגיע לאבוקייאק, לשכור סירה ולשוט על הנהר מנקודה א לנקודה ב. צריך להירשם מראש כקבוצה, לתאם מדריך, ורק אחרי זה להתחיל לחתור ולחתור הרבה. בלי זרם שיהיה לטובתכם ולעיתים גם עם גלים ורוחות נגדיות, המאמץ הגופני הנדרש הוא הרבה יותר גדול. קחו בחשבון.


אנחנו עוצרים לקפה בבית הבק, בית אבן ישן מהתקופה הטורקית, ואילן מספר לנו על ההיסטוריה של המקום. החל מה'בק', המושל הטורקי, דרך משפחת מאירוביץ והמלריה הקטלנית של ימי אנו באנו, ועד אהוד, שמתגורר כאן מאז מלחמת ששת הימים ועד עכשיו.רוחות של שקיעה, גלים גדולים, וזה רק אני והקייאק שלי. כל אחד תופס לו את הנישה שלו, נאבק בגלים, ברוח. מתאמץ. זו חוויה שונה מהקייאקים הרגילים, מאומצת יותר אבל גם מתגמלת יותר. מתי בפעם האחרונה תפסתם גלים בכנרת?

אחרי שלוש שעות של טיול וחתירה אנחנו פונים לחזור, עושים שורט-קאט דרך התעלות. מאבדים אחד את השני בסבך ושוב מוצאים. לגמרי מרגיש חו"ל.

"זה לא משתווה לקניונים ולנהרות הגדולים באמת" אומר אילן, שבימים בלי קורונה מבלה את ימיו בהדרכת מטיילים בארץ ובחו"ל, "אבל בהחלט לא הייתי מתבייש לקחת קבוצת מטיילים למסלול כזה. כן, גם בחו"ל".

"החזון שלי הוא להנגיש את המסלול הזה לכולם" מסכם פיני, "בירדן מסוכן בחורף, וגם קר לאנשים. אני מאמין ומקווה שאחרי שננגיש את המסלול הזה, אנשים יוכלו לבוא ולטייל ולהינות גם בחורף".


לבלוג של אריאל פייגלין לחצו כאן

3,104 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול